PROGRAM

HUMAN WEEK
„PRZYJACIELE ZDROWIA PSYCHICZNEGO”
9-13 października 2023 r.


WYDARZENIA PLENEROWE

Warsztatowa gra integracyjna „Rycerze Mocy”
Termin: 4-7 października oraz 9-10 października
Wydarzenie współorganizowane jest przez Zamek Królewski na Wawelu oraz Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej.

Unikatowa na skalę krajową współpraca Szpitala Uniwersyteckiego
w Krakowie z Zamkiem Królewskim na Wawelu w obszarze wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i problemami behawioralnymi w przestrzeni kulturowej trwa już od 2018 roku! 
Dzięki tej współpracy mali Pacjenci Poradni Psychologicznej działającej przy Oddziale Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uczestniczą w systematycznych spotkaniach terapeutycznych odbywających się w przestrzeniach Zamku Królewskiego na Wawelu. Realizowane tam roczne cykle terapeutyczne, wpisane w formułę Szkoły Rycerskiej, przynoszą uczestnikom nie tylko wiele radości, ale też wymierne korzyści w zakresie rozwijania kompetencji emocjonalno-społecznych.

W ramach Human Week postanowiliśmy umożliwić szerszemu gronu Mieszkańców Krakowa doświadczyć terapeutycznego wpływu kultury
na ich zdrowie psychiczne!

W dniach 4-7 października 2023 oraz 9-10 października 2023 zapraszamy dzieci w wieku od 8 do 12 r.ż. wraz z rodzicami na grę warsztatową „Rycerze MOCy na Wawelu”.

Czas trwania gry: 3 godziny

UWAGA!W specjalnej misji mogą wziąć udział wszyscy śmiałkowie, którzy co najmniej rok spędzili w szkolnych murach. Na dziecińcach Zamku Królewskiego na Wawelu będą mieć okazję doskonalić swoje kompetencje emocjonalno-społeczne oraz poznawać tajniki życia w dawnym grodzie Kraka. Zatem, kto żyw, niech przybywa! Za sprawą Dragonessy Tali miasteczko wawelskie opanował strach, wszyscy ukryli się w swoich chatach. Król został uwięziony w wieży. Zbrojownię zaatakowali Wojownicy Gniewu, a piękne Królewskie Ogrody zaczęły się rozpadać. Tylko Rycerze i Rycerki MOCy dzięki współpracy i dzięki swym wewnętrznym MOCom mogą dokonać zmiany w tym wawelskim świecie!  Dołącz do Drużyny MOCy, poznaj trudną sztukę radzenia sobie z lękiem i złością, odkryj swoje silne strony. Naucz się tajnych zasad dawania innym ogni MOCy oraz przestrzegania reguł rycerskiego zachowania.
To na Ciebie czekamy!

Dragonessa Tala wzięła w panowanie Zamek Królewski na Wawelu! Pożarła spokój i radość. Nad Wzgórzem unosi się zapach strachu.
Pilnie poszukiwani są śmiałkowie, którzy wykorzystując swoje kompetencje emocjonalno – społeczne pomogą królowi!

Link do zapisów zostanie uaktywniony 20 września 2023 roku na stronie: https://wawel.krakow.pl/cykle-wydarzen


Linki do bezpłatnych biletów na wydarzenia zostaną opublikowane
do końca września br.

WYDARZENIA STACJONARNE

DZIEŃ PIERWSZY- PONIEDZIAŁEK 9.10.2023

GODZ. 11:00 – OFICJALNE ROZPOCZĘCIE HUMAN WEEK
„5 LAT REFORMY PSYCHIATRII”
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Gość specjalny dr Anna Depukat- Kierownik Biura ds. NPOZP

Jubileuszowy, już V Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego  HUMAN WEEK to doskonała okazja do podsumowania  już 5 lat reformy psychiatrii. Małopolska jest liderem w skali  całego kraju, w związku z posiadaniem aż 11 umów z podmiotami medycznymi na realizację programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego.

GODZ. 17.00 PSYCHIATRIA TUŻ OBOK…
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Udział przedstawicieli Punktów Zgłoszeniowo- Koordynacyjnych (PZK) z Krakowa
A także –
Michał Piętniewicz  „Moje doświadczenie psychozy i jej pokonywanie- Refleksje”.
Barbara Banaś, Monika Syc „20 lat działalności Stowarzyszenia Otwórzcie Drzwi – przez edukację do tolerancji”


DZIEŃ DRUGI – WTOREK 10.10.2023

GODZ. 11:00 „ZJEDZ COŚ SŁODKIEGO NA SZCZĘŚCIE?…”
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Prowadzenie: dr Katarzyna Cyranka 

Poruszone zostaną poniższe zagadnienia:
Stereotypy społeczne związane z sylwetką
Czy jedzenie daje poczucie szczęścia?
Zaburzenia odżywiania w kontekście świata emocji
Otyłość a depresja
Psyche a ciało – czy jedzenie może być pośrednikiem w tej relacji?

GODZ. 12:30 BRAIN FOOD… czyli jak żywienie wpływa na nasz mózg
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Prowadzenie: lek. Joanna Gawlikowska

Dieta i styl życia ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu, zachowanie a także sposób myślenia. Nieprawidłowy sposób żywienia przyczynia się do wzrostu przewlekłego stanu zapalnego w organizmie i zwiększa ryzyko powstawania chorób neurodegeneracyjnych, depresji oraz chorób psychicznych. Jelita to nasz drugi mózg a wpływ diety na naszą kondycję psychiczną jest niezaprzeczalny. Te dwa narządy komunikują się ze sobą, współpracują i wymieniają wiele informacji między sobą. Już dawno zauważono, że osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby psychiczne cierpią także na dolegliwości gastryczne. Dzisiaj już  wiemy, że wpływ ma na to mikrobiota. Gdy jej działanie jest nieprawidłowe to pojawia się niepokój, lęki a nawet depresja.
To co jemy na co dzień buduje nasz potencjał zdrowotny oraz wpływa na to jak się starzejemy. Dzięki prawidłowo skomponowanym posiłkom możemy wzmacniać układ nerwowy, wspomóc pamięć, koncentrację a także dobry nastrój i długowieczność. 

GODZ. 13:00 WYKŁAD OTWARTY „20 lat doświadczeń Pensjonatu U Pana Cogito w aktywizacji społeczno-zawodowej osób chorujących psychicznie” Prowadzenie: Agnieszka Lewonowska-Banach
MIEJSCE: ul. Bałuckiego 6, Kraków,  sala konferencyjna.

GODZ. 16:00 WYSTAWA „Miodowa historia ze sztuką”
MIEJSCE: Galeria Miodowa ul. Miodowa 9

GODZ. 17:00 WARSZTATY – W poszukiwaniu wewnętrznej równowagi: uważność jako narzędzie przeciwdziałania stresowi
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Prowadzenie: dr Elżbieta Kluska-Łabuz
W dzisiejszym dynamicznym i wymagającym świecie, doświadczamy wielu wyzwań i presji, które mogą prowadzić do stanów napięcia, niepokoju, wyczerpania oraz nadmiernego stresu. Dlatego, coraz częściej szukamy różnych narzędzi i technik, które pomogą nam odnaleźć spokój i równowagę w codziennym życiu. Jednym z nich jest rozwijanie uważności.
W trakcie spotkania, zastanowimy się nad tym, czym tak naprawdę jest uważność, jak wpływa na naszą psychikę i ciało, oraz jakie narzędzia i praktyki możemy włączyć do naszej codziennej rutyny, aby skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom nadmiernego stresu. Wyruszymy we wspólną podróż odkrywania skarbów, które kryją się w nas samych i które mogą nam pomóc w osiągnięciu spokoju i harmonii, niezależnie od trudności, z jakimi mamy do czynienia na co dzień.

GODZ. 18.00 ROZMOWY O ZDROWIU PSYCHICZNYM
z udziałem Prof. Andrzeja Cechnickiego i dr Michała Piętniewicza w MIEJSCE: PiwnicA Powszechna Krakowski Klub Tygodnika Powszechnego, ul. Pijarska 5/20, Kraków


DZIEŃ TRZECI – ŚRODA 11.10.2023

GODZ. 11:00 PRZYJACIÓŁKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Prowadzenie: prof. Dominika Dudek- lekarka psychiatrii, kierowniczka Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

Zaproszeni goście:
Małgorzata Szydłowska – scenograf, kostiumolog
Małgorzata Skowrońska – dziennikarka Gazety Wyborczej
Marta Bizoń – polska aktorka teatralna i filmowa
Nina Gabryś – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej

GODZ. 18:00 POKAZ FILMU „MOJE CÓRKI KROWY”
w reżyserii Kingi Dębskiej w Kinie Paradox z dyskusją
MIEJSCE: Kino Paradox,  Krupnicza 38, Kraków
Prowadzenie:  prof. Bogdan de Barbaro i prof. Dominika Dudek


DZIEŃ CZWARTY – CZWARTEK 12.10.2023

GODZ 11:00 MECZ PIŁKI NOŻNEJ „PRZYJACIELE ZDROWIA PSYCHICZNEGO”
MIEJSCE: Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych Al. Marszałka Ferdynanda Focha 40, Kraków
Uczestnicy: drużyna pacjentów, drużyna lekarzy, drużyny organizatorów Human Week

GODZ. 17:00 SZKOŁA DLA RODZICÓW. ŚNIEŻKA – REAKTYWACJA. Kampania ZOBACZ, ZAPYTAJ, ZAREAGUJ.
MIEJSCE: Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków
Prowadzenie: dr hab. Maciej Pilecki, mgr Aga Szczypior-Bulanda

Zapewne wszyscy znamy tę historię. Piękna dziewczyna o śnieżnobiałej cerze i kruczoczarnych włosach, zła macocha i wspaniały książę, dzięki któremu wszystko dobrze się kończy. Po drodze jeszcze uroczy epizod z małymi baśniowymi ludzikami. Pewne szczegóły są wyraźnie zaznaczone, inne ukryte w cieniu. Z opisu kolorów ciała Śnieżki znika czerwień.
Gdzie w tej historii podziewa się ojciec? Umarł? Może został tragicznie oszukany, zwiedziony przez złą (choć piękną) kobietę. Może mu nie zależy? A przecież to on wymarzył Śnieżkę.
Z czego wynika, ze właśnie w tym konkretnym dniu lustereczko zmienia ranking najpiękniejszych? Wreszcie wersja historii którą znamy wydaje się mocno ocenzurowana. Mamy jabłko ale znika gdzieś gorset i grzebień.
Czy to naprawdę macocha a nie matka chce unicestwić Śnieżkę?
Dlaczego chce zjeść serce i wątrobę córki?
Do dawnych wątpliwości i pytań dochodzą nowe konteksty i interpretacje. Czy nadal warto dzieciom opowiadać historię w której mężczyzna dysponuje jak chce ciałem pozbawionej zmysłów kobiety?

Nasza opowieść o Śnieżce zaczynamy tam gdzie w latach 70-tych ubiegłego wieku skończył ją kontowersyjny psychoanalityk Bruno Bettelheim. Co ta historia mówi nam współcześnie o dojrzewaniu, rolach płciowych, relacjach rodzinnych i kulturze? Czy może posłużyć nam za lustro, w którym dostrzeżemy siebie samych?

Zapraszamy na warsztat: Śnieżka – reaktywacja. Uczestnicy warsztatu, będą mieli możliwość wysłuchania monologów głównych postaci bajki o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Będą mieli też okazję podyskutować o relacjach między postaciami, ich losach i możliwych re-interpretacjach historii.

GODZ. 19.00 NOWE ROLE PACJENTÓW W EDUKACJI, NAUCE I LECZENIU.
20 lat Stowarzyszenia Otwórzcie Drzwi – debata o piętnie i wykluczeniu. Spotkanie autorskie wokół książki „Umacnianie i zdrowienie. Contra spem spero”.

MIEJSCE: Antykwariat ABECADŁO, ul. Kościuszki 18
Prowadzenie: Anna Liberadzka, Andrzej Cechnicki, Michał Piętniewicz oraz członkowie Rady Pacjentów.


DZIEŃ PIĄTY – PIĄTEK 13.10.2023

GODZ. 11:00 MÓZG A PRZYJEMNOŚĆ
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Prowadzenie: dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ,
lek. Aleksandra Gorostowicz, lek. Anna Julia Krupa

W trakcie wykładu przedstawione będą neurobiologiczne podstawy odczuwania przyjemności, w odniesieniu głównie do ludzkiego mózgu.
Omówione zostaną zarówno szlaki, jak i neuroprzekaźniki zaangażowane w działanie układu nagrody. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu nagrody leżą u podstaw występowania schorzeń psychiatrycznych takich jak uzależnienia czy zaburzenia nastroju, co również zostanie poglądowo przedstawione podczas wykładu.

GODZ. 13:00 MÓZG I SZTUCZNA INTELIGENCJA. CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ZASTĄPI PSYCHIATRÓW I PSYCHOTERAPEUTÓW?
MIEJSCE: Pałac Potockich , Rynek Główny 20, Kraków
Prowadzenie: dr hab. Maciej Pilecki i eksperci z Firmy Nivalit

W ostatnich latach przeżywamy rewolucję techniczną porównywalną
z wynalezieniem silnika parowego. Związana jest ona z rozwojem programów sztucznej inteligencji. Algorytmy sztucznej inteligencji znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, sztuce i kulturze, Coraz częściej używane są one  również w medycynie. Psychiatria i psychoterapia są takimi działami medycyny w których znaczenie osobistej relacji jest jednak najważniejsze.  Czy programy sztucznej inteligencji znajdą zastosowanie również w psychiatrii w tym w psychiatrii dzieci i młodzieży? jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z użycia sztucznej inteligencji w obszarze ochrony zdrowia psychicznego? Zagadnieniom tym poświęcony będzie wykład przygotowany przez psychiatrę oraz ekspertów firmy zajmującej się zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie.